Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

65 rocznica powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

65 rocznica powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

Uroczysta konferencja z okazji 65 rocznicy powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa

W dniu 08.11.2016 r. odbyła się konferencja naukowo-techniczna pn. „Konserwatyzm i nowoczesność - podstawy polskiego leśnictwa". Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Łodzi we współpracy z kołem zakładowym działającym przy Nadleśnictwie Piotrków. W ten sposób została uczczona 65 rocznica powstania Stowarzyszenia.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać referatów autorstwa: dr. inż. Dariusza Pieniaka Dyrektora RDLP w Łodzi, dr. Piotra Wypycha Zastępcę Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, dr. inż. Janusza Szmyta Kierownika Zakładu Techniki Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz ks. Prof. dr. hab. Stanisława Ormantego z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
Ponadto uczestnicy wzięli udział w poświęceniu kapliczki słupowej z 1644 r. odrestaurowanej w 2016 r. z inicjatywy Leśniczego Leśnictwa Przygłów Pana Zbigniewa Grabałowskiego, której remont został sfinansowany przez SITLiD.  
Pierwotnie kapliczka ufundowana była przez zakon Cystersów w Sulejowie i prawdopodobnie stanowiła granicę pomiędzy dobrami Cystersów, a Norbertanów z Witowa. Nieopodal obiektu w XVII w. przechodził tzw. „most drogowy", czyli przeprawa przez rzekę Luciąże i stary trakt.

Ponadto podczas konferencji zostały wręczone wyróżnienia.
Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania Państwu Zofii i Zbigniewowi Grabałowskim.