Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jubileusz 70-lecia RDLP w Łodzi. Pamiątkowy las.

Jubileusz 70-lecia RDLP w Łodzi. Pamiątkowy las.

Leśnicy Ziemi Łódzkiej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, wielu organizacji społecznych, łowieckich, uczelni wyższych, straży pożarnej uczcili 70-tą rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi sadząc z tej okazji las w Nadleśnictwie Piotrków na terenie Leśnictwa Przygłów, oddz. 9b.

Ponad 150 osób spotkało się środę 15 kwietnia 2015 roku w Nadleśnictwie Piotrków aby uczestniczyć w seminarium z okazji Jubileuszu 70–lecia RDLP w Łodzi. Bowiem siedemdziesiąt lat temu w roku 1945 postała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Część seminaryjna odbyła się w Ośrodku Zielony Gościniec, położonym na terenie leśnictwa Przygłów, po której wszyscy zebrani goście, przejechali na powierzchnię przeznaczoną do odnowienia. Po łagodnej zimie rozpoczął się okres wegetacyjny i ziemia jest gotowa, by zakorzeniły się w niej sadzonki, hodowane na szkółkach.

Akcja sadzenia drzewek odbyła się  lesie Leśnictwa Przygłów w oddziale 9b.

Wspólnymi siłami posadzono ok. 9 tyś sztuk sadzonek sosny i tym samym odnowiono ok. 1 ha powierzchni leśnej. Udział w wydarzeniu obok leśników wzięli  również samorządowcy z oraz studenci.

Na pamiątkę tego wydarzenia wykonano kamienną tablicę, która została odsłonięta przez Panią Wojewodę Województwa Łódzkiego Jolantę Chełmińską i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Pana Edwarda Janusza. Pod Pomnikiem wkopano tubę z aktem erekcyjnym na którym znalazły się podpisy wszystkich uczestników jubileuszu.

Świadectwo upamiętniające to wydarzenie, będzie można znaleźć podczas spaceru w lesie na terenie Leśnictwa Przygłów.