Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie

W lesie i na grzybobraniu

Wrzesień zachęca do spacerów po lesie, szczególnie gdy las jest bogaty w grzyby. Sezon grzybowy w lasach Nadleśnictwa Piotrków rozpoczął się na dobre, w związku z czym apelujemy o rozwagę. Co roku leśnicy wielokrotnie pomagają zaginionym grzybiarzom trafić do domu, samochodu. Często udaje nam się interweniować w porę i bez wielogodzinnych, mozolnych poszukiwań prowadzonych przez inne służby odnajdujemy osobę zaginioną. Zgubić się w lesie nie jest trudno, nawet jeżeli wydaje się nam, że ten właśnie las jest nam dobrze znany. Pamiętajmy wobec tego o kilku zasadach, które pomogą odpowiednim służbom na szczęśliwie odnalezienie nas w lesie kiedy się już zagubimy:

1. Do lasu nie chodzimy samemu. Szczególnie bardzo ważne aby do lasu nie chodziły dzieci bez opieki dorosłych.

2. Informujmy inne osoby (rodzinę) gdzie się wybieramy i której planujemy powrót do domu.

3. Na grzyby chodzimy rano a nie wieczorem (aby przed wieczorem bezpiecznie się z niego wydostać)

4. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy (nr alarmowy 112)

5. Nasz strój powinien być dostosowany do panujących warunków pogodowych (kalosze, kurtka przeciwdeszczowa itd.)

6. Załóżmy na odzież kamizelkę odblaskową, która sprawi że będziemy widoczni dla innych, a także ułatwi naszą lokalizację w przypadku kiedy zaginiemy w lesie.

7. Zwracajmy uwagę na charakterystyczne punkty – „znaki” w lesie, by w przypadku zaginięcia móc o nich powiedzieć osobie, do której zadzwonimy. Mogą to być tablice edukacyjne, tablice informacyjne, tablice z numerami dróg PPOŻ, betonowe słupki oddziałowe (to te z czarnymi cyframi na czołach - w załączonej grafice), a nawet kolor farby na drzewach, on tez dla leśników ma znaczenie.