Asset Publisher Asset Publisher

Uprawnienia

Prawa i obowiązki Strażnika Leśnego podczas wykonywania czynności służbowych

Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań związanych z ochrona mienia mają prawo do:

 

  1. legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia
  2. nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego
  3. zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagażu, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
  4. przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc, w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, na zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego
  5. ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji
  6. odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia
  7. prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia w postępowaniu uproszczonym, jeżeli przedmiotem postępowania jest drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa
  8. prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed sądami grodzkimi
  9. noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego.
  10. żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, zwracania się o taką pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w Ustawie o Policji.

Strażnicy leśni są uprawnieni do dokonywania kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się obrotem i przetwarzaniem drewna i innych produktów leśnych, w celu sprawdzania legalności pochodzenia surowców drzewnych i innych produktów leśnych.

Strażnikowi leśnemu wykonującemu obowiązki służbowe na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe przysługują uprawnienia określone odrębnymi przepisami odnoszącymi się do:
 

  1. Państwowej Straży Łowieckiej – w zakresie zwalczania kłusownictwa
  2. Państwowej Straży Rybackiej – w zakresie kontroli legalności dokonywania połowu

Uprawnienia strażnika leśnego w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego przysługują nadleśniczemu, zastępcy nadleśniczego, inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie Nadleśnictwa Piotrków

Położenie Nadleśnictwa Piotrków

Nadleśnictwo Piotrków położone jest w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, na obszarze gmin: Gorzkowice, Grabica, Łęki Szlacheckie, Ręczno, Rozprza, Wola Krzysztoporska, Sulejów, Piotrków Trybunalski, Wolbórz i Moszczenica. Niewielki fragment nadleśnictwa położony jest w powiecie radomszczańskim, gminie Kamieńsk.

Nadleśnictwo Piotrków wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Sąsiaduje z nadleśnictwami: Brzeziny, Kolumna, Bełchatów, Radomsko, Przedbórz i Smardzewice.
Siedziba nadleśnictwa znajduje się w miejscowości Łęczno.

W obecnych granicach Nadleśnictwo Piotrków funkcjonuje od dziesięciu lat. Powstało 1 stycznia 2004 r.

Powołane zostało na podstawie Zarządzenia nr 105 Dyrektora Generalnego LP z dnia 16 grudnia 2003 r., z połączenia byłego Nadleśnictwa Łęczno z częścią lasów Nadleśnictwa Piotrków oraz niewielkiej powierzchni (72,74 ha) z Nadleśnictwa Bełchatów. W jego skład wchodzą obręby Lubień, Łęczno i Piotrków. Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi prawie 19 tys. ha.

 

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Piotrków

 

 

 

Podział fizyczno-geograficzny

Podział fizyczno-geograficzny opracowany został w wyniku analizy cech morfologicznych, geologicznych krajobrazu, stanowiących podstawę do wyróżnienia regionów różniących się typem krajobrazu naturalnego, stosunkami hydrologicznymi, roślinnością.
Według stosowanego obecnie podziału fizycznogeograficznego Kondrackiego (2002), Nadleśnictwo Piotrków położone jest w:

    

  • Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31)
  • Podprowincji Nizin Środkowopolskich (318)
  • Makroregionie Wzniesień Południowomazowieckich (318.8)
  • Mezoregionie Wysoczyzny Bełchatowskiej (318.81)
  • Mezoregionie Równiny Piotrkowskiej (318.84)
  • Podprowincji Wyżyny Małopolskiej (342)
  • Makroregionie Wyżyny Przedborskiej (342.1)
  • Mezoregionie Wzgórz Radomszczańskich (342.11)
  • Mezoregionie Doliny Sulejowskiej (342.111)