Wydawca treści Wydawca treści

Historia edukacji leśnej w Nadleśnictwie Piotrków

Edukacja przyrodniczo - leśna w Nadleśnictwie Piotrków prowadzona jest nieprzerwalnie od roku 1994. W pierwotnej formie ograniczała się do spotkań z leśnikiem w szkołach i przedszkolach oraz współtworzenia audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce przyrodniczo-leśnej. Wychodząc naprzeciw rosnącemu popytowi na te formę nauczania, utworzono cztery ścieżki dydaktyczne prowadzące przez tereny leśne (dwie z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Leśnej Osady Edukacyjnej), w biurze nadleśnictwa powstała sala edukacyjna, a w leśnictwie Proszenie powstała Leśna Osada Edukacyjna (na podstawie Zarządzenia nr 15A /2000 Nadleśniczego Nadleśnictwa Piotrków z dnia 25.10.2000 r.)
W 2005 roku Nadleśnictwo Piotrków otrzymało zgodę na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt. Ośrodek utworzony został przy Leśnym Ośrodku Edukacji w Kole, by tworzyć jego integralną część. Co roku trafia  tutaj blisko 175 sztuk dzikich zwierząt z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi (w roku 2014 było ich 260 szt.).
Dla potrzeb edukacji leśnej utrzymywane są w ośrodku żywe zwierzęta zarówno te domowe jak i te dzikie, których stan nie pozwala na wypuszczenie na wolność, a które stanowią wspaniałą, żywą „pomoc dydaktyczną".
W związku z zainteresowaniem (utrzymującym się wciąż na bardzo wysokim poziomie) zajęciami edukacyjnymi ze strony społeczeństwa, a także wciąż rosnącą liczbą zwierząt potrzebujących fachowej opieki (ośrodek zapewnia stałą opiekę lekarza weterynarii), w roku 2005  postanowiono przeprowadzić remont Izby Edukacyjnej, a w roku 2011  rozbudowano zagrody dla zwierząt i wymieniono część ogrodzeń. Utworzono także ogólnodostępne zagrody dla zwierząt, które jak się okazuje, stanowią doskonałe powierzchnie edukacyjne.
Dodatkową atrakcją dla osób odwiedzających Leśną Osadę Edukacyjną było utworzenie na jej terenie Punktu Alarmowo - Dyspozycyjnego. Wieża PPOŻ, dziś z umieszczoną kamerą, stanowi niewątpliwie dobry powód do rozmowy na temat ognia zarówno w lesie, jak i innych ekosystemach.
Szacuje się, iż z Leśnej Osady Edukacyjnej korzysta blisko 2,7 tys. osób rocznie. Jednak ze względu na fakt, iż część zagród ze zwierzętami jest ogólnodostępna ilość ta może być znacznie większa.

 

Ponadto Nadleśnictwo Piotrków corocznie wspiera m.in. okoliczne szkoły w realizowanych przez nie działaniach o tematyce przyrodniczo - leśnej. Przykładem jest tu akcja „Nie wypalaj traw, przecież nie zabija się skowronków" organizowana przez Szkołę Podstawową nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim, przy okazji której pracownicy Nadleśnictwa Piotrków rozmawiają o zagrożeniu jakim jest ogień. Co roku wspólnie z harcerzami organizowany jest „Zielony dzień dziecka", a jesienią w Nadleśnictwie Piotrków organizowane jest „Sprzątanie świata" dla miejscowych szkół. Szacunkowa ilość osób korzystających ze wszystkich form edukacji realizowanych w Nadleśnictwie Piotrków to blisko 5,4 tys. osób rocznie.

 

Każdego roku zwierzęta gospodarskie z Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole są atrakcją Żywej Szopki Bożonarodzeniowej w klasztorze o.o. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Szacuje się , iż co roku w czasie trwania szopki, odwiedza ją ponad 30 tys. osób.
W latach 1994-2014 Nadleśnictwo Piotrków zrealizowało szereg zadań z zakresu edukacji leśnej społeczeństwa. Poczynając od zajęć prowadzonych w okolicznych szkołach i przedszkolach, przez realizację ścieżek edukacyjnych, utworzenie ośrodka edukacji leśnej a kończąc na realizacji wielu programów telewizyjnych o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym m.in. „Eko Echo", „W Leśniczówce", „Co w lesie Piszczy" czy „Las bliżej nas" oraz program dla dzieci „Zwierzątkowo". Leśna Osada Edukacyjna wraz z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt stała się miejscem częstych wizyt dziennikarzy wielu stacji telewizyjnych, którzy w tym właśnie miejscu tworzyli programy o tematyce leśnej i przyrodniczej.


LOEiRZ w Kole

LOEiRZ w Kole


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych.

90 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Piotrków

Maj to szczególny miesiąc dla Nas - Polaków. W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych. Także w maju, 70 lat temu, na terenie gajówki w Łęcznie rozgrywały się pamiętne w historii naszego kraju wydarzenia. To miejsce i tę rocznicę wybraliśmy na inaugurację piątkowych uroczystości.

W miejscach dawnych osad leśnych (gajówki: Łęczno, Zapałówka, Korytnica) ustawiono krzyże i obeliski, ku czci poległych partyzantów i leśników. Prace wykonano w ramach programu "Śladami Miejsc Pamięci Narodowejpo Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym". Inicjatorem programu był m.in. były Nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków (obecnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno - Dawid Kosylak). Aktywnym partnerem projektu został Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, a patronat honorowy objął Wojewoda Łódzki.

Uroczystości rozpoczęły się w lesie, w miejscu wspomnianej gajówki w Łęcznie. W zakątku pod zielonymi lipami zebrali się zaproszeni goście - przedstawiciele władz Województwa Łódzkiego, Powiatu Piotrkowskiego, władze miast - Piotrkowa i Sulejowa, dyrektorowie łódzkich RDLP i RDOŚ, nadleśniczowie sąsiednich nadleśnictw, przedstawiciele współpracującego z LP sektora drzewnego - odbiorcy drewna z Nadleśnictwa Piotrków oraz usługodawcy z zakładów usług leśnych.

Nadleśniczy Wojciech Badura z okazji jubileuszu przedstawił historię instytucji, jaką są Lasy Państwowe. Następnie Piotr Wypych, przedstawiciel dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, przybliżył historię samych miejsc pamięci i opowiedział o ludziach tam poległych.  Księża - kapelan RDLP i proboszcz pobliskiej parafii w Sulejowie - dokonali uroczystego poświęcenia miejsca. Przy odsłonięciu obelisku asystowali też harcerze i członkowie regionalnego oddziału Związku Strzeleckiego.

Na uroczyste świętowanie jubileuszu LP zaproszono również dzieci z pobliskich szkół i gimnazjów: z Łęczna, Przygłowa, Uszczyna, Wolborza i Sulejowa. Następnie zebrani przenieśli się przed siedzibę nadleśnictwa, gdzie czekał na nich obiad i różnorodne atrakcje.

Dzień był wypełniony wydarzeniami. Największą popularnością cieszył się pokaz ptaków drapieżnych sokolnika Krzysztofa Domańskiego (wzbogacony ciekawym  komentarzem naszego Strażnika Leśnego i edukatora - Pawła Kowalskiego). Dzieci z uwagą wysłuchały występu sygnalistów grających na rogach myśliwskich (wśród grających pracownicy nadleśnictwa: Marcin Brózda i Marek Bałecki oraz Tomasz Nowicz). Na scenie zaprezentowały się też podopieczni Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie - przedstawiły ludowe piosenki i układ taneczny. Sanitariusze z udziałem ochotnika przedstawili dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy, a lokalny oddział Straży Pożarnej wykonał pokazową akcję ratunkowo-gaśniczą. I na tym nie koniec - do późnego popołudnia dla zebranych grali i śpiewali artyści zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, a wszyscy goście otrzymali od Nadleśnictwa Piotrków jubileuszowe kubki, koszulki i inne gadżety z logo LP.

Wszystkim dziękujemy za udział w uroczystości i ciepłą atmosferę. Doceniamy okazywaną nam życzliwość, sympatię i uznanie dla naszej pracy. Zapraszamy też do wędrówki Śladami Miejsc Pamięci Narodowej po Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jednocześnie, chcąc podzielić się z Wami tym pięknem, nad którym czuwamy już 90 lat, zapraszamy do regularnego odwiedzana lasów - państwowych, ale przecież naszych, wspólnych.

Opracowała: Katarzyna Fijałkowska