Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

Relacja z obchodów 90 lat Lasów Państwowych

W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych.

90 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Piotrków

Maj to szczególny miesiąc dla Nas - Polaków. W upalny majowy dzień w Nadleśnictwie Piotrków z siedzibą w Łęcznie świętowaliśmy 90-lecie działalności Lasów Państwowych. Także w maju, 70 lat temu, na terenie gajówki w Łęcznie rozgrywały się pamiętne w historii naszego kraju wydarzenia. To miejsce i tę rocznicę wybraliśmy na inaugurację piątkowych uroczystości.

W miejscach dawnych osad leśnych (gajówki: Łęczno, Zapałówka, Korytnica) ustawiono krzyże i obeliski, ku czci poległych partyzantów i leśników. Prace wykonano w ramach programu "Śladami Miejsc Pamięci Narodowejpo Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym". Inicjatorem programu był m.in. były Nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków (obecnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno - Dawid Kosylak). Aktywnym partnerem projektu został Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, a patronat honorowy objął Wojewoda Łódzki.

Uroczystości rozpoczęły się w lesie, w miejscu wspomnianej gajówki w Łęcznie. W zakątku pod zielonymi lipami zebrali się zaproszeni goście - przedstawiciele władz Województwa Łódzkiego, Powiatu Piotrkowskiego, władze miast - Piotrkowa i Sulejowa, dyrektorowie łódzkich RDLP i RDOŚ, nadleśniczowie sąsiednich nadleśnictw, przedstawiciele współpracującego z LP sektora drzewnego - odbiorcy drewna z Nadleśnictwa Piotrków oraz usługodawcy z zakładów usług leśnych.

Nadleśniczy Wojciech Badura z okazji jubileuszu przedstawił historię instytucji, jaką są Lasy Państwowe. Następnie Piotr Wypych, przedstawiciel dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, przybliżył historię samych miejsc pamięci i opowiedział o ludziach tam poległych.  Księża - kapelan RDLP i proboszcz pobliskiej parafii w Sulejowie - dokonali uroczystego poświęcenia miejsca. Przy odsłonięciu obelisku asystowali też harcerze i członkowie regionalnego oddziału Związku Strzeleckiego.

Na uroczyste świętowanie jubileuszu LP zaproszono również dzieci z pobliskich szkół i gimnazjów: z Łęczna, Przygłowa, Uszczyna, Wolborza i Sulejowa. Następnie zebrani przenieśli się przed siedzibę nadleśnictwa, gdzie czekał na nich obiad i różnorodne atrakcje.

Dzień był wypełniony wydarzeniami. Największą popularnością cieszył się pokaz ptaków drapieżnych sokolnika Krzysztofa Domańskiego (wzbogacony ciekawym  komentarzem naszego Strażnika Leśnego i edukatora - Pawła Kowalskiego). Dzieci z uwagą wysłuchały występu sygnalistów grających na rogach myśliwskich (wśród grających pracownicy nadleśnictwa: Marcin Brózda i Marek Bałecki oraz Tomasz Nowicz). Na scenie zaprezentowały się też podopieczni Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie - przedstawiły ludowe piosenki i układ taneczny. Sanitariusze z udziałem ochotnika przedstawili dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy, a lokalny oddział Straży Pożarnej wykonał pokazową akcję ratunkowo-gaśniczą. I na tym nie koniec - do późnego popołudnia dla zebranych grali i śpiewali artyści zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, a wszyscy goście otrzymali od Nadleśnictwa Piotrków jubileuszowe kubki, koszulki i inne gadżety z logo LP.

Wszystkim dziękujemy za udział w uroczystości i ciepłą atmosferę. Doceniamy okazywaną nam życzliwość, sympatię i uznanie dla naszej pracy. Zapraszamy też do wędrówki Śladami Miejsc Pamięci Narodowej po Nadleśnictwie Piotrków i Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jednocześnie, chcąc podzielić się z Wami tym pięknem, nad którym czuwamy już 90 lat, zapraszamy do regularnego odwiedzana lasów - państwowych, ale przecież naszych, wspólnych.

Opracowała: Katarzyna Fijałkowska