Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZIELONY DZIEŃ DZIECKA

ZIELONY DZIEŃ DZIECKA

NADLEŚNICTWO PIOTRKÓW

ZAPRASZA NA

ZIELONY DZIEŃ DZIECKA

miejsce: LEŚNA OSADA EDUKACYJNA W KOLE                    

termin: 04.06.2017 r.
godz.: 13.00-18.00

w programie:

Spotkanie ze strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej – poznaj pracę strażaka i zobacz z bliska pojazdy strażackie.
 
Spotkanie z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim i Komisariatu w Sulejowie  zobacz pojazdy policyjne jakimi dysponuje Komenda Miejska w Piotrkowie Trybunalskim i dowiedz się jak się zachowywać by być bezpiecznym.

Patrol przedmedyczny – ratownik Przemysław Lenarczyk opowie najmłodszym o pierwszej pomocy.
Gospodarka leśna – Poznaj pracę leśnika, poznaj las z innej strony i dowiedz się jak nie zgubić się w lesie, zobacz maszyny jakie pracującą w lesie.

Rycerz opowie o piotrkowskich legendach.

Porady lekarza weterynarii dla dużych i małych zwierząt.
 
Dowiedz się jak należy zachowywać się  w lesie - spotkanie z leśnikiem.

Zabawa na świeżym powietrzu! Specjalnie dla dzieci dmuchany plac zabaw zapewni Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim.

Występy artystyczne w specjalnym repertuarze dla dzieci.

Ponadto: Wiele Niespodzianek
Pomiędzy zajęciami edukacyjnymi odbędą się liczne konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci, a wszyscy, którzy odwiedzą nas w tym dniu na rowerze otrzymają praktyczny upominek.

Na miejscu będzie także możliwość zjedzenia czegoś pysznego!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizator: Nadleśnictwo Piotrków

Partnerzy:
Komenda Miejska Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim,
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim, Usługi Leśne Zbigniew Mastalerz, Usługi Leśne Sławomir Stępień