Wydawca treści Wydawca treści

Uprawnienia

Prawa i obowiązki Strażnika Leśnego podczas wykonywania czynności służbowych

Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań związanych z ochrona mienia mają prawo do:

 

  1. legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia
  2. nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego
  3. zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagażu, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
  4. przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc, w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, na zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego
  5. ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji
  6. odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia
  7. prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia w postępowaniu uproszczonym, jeżeli przedmiotem postępowania jest drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa
  8. prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed sądami grodzkimi
  9. noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego.
  10. żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, zwracania się o taką pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w Ustawie o Policji.

Strażnicy leśni są uprawnieni do dokonywania kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się obrotem i przetwarzaniem drewna i innych produktów leśnych, w celu sprawdzania legalności pochodzenia surowców drzewnych i innych produktów leśnych.

Strażnikowi leśnemu wykonującemu obowiązki służbowe na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe przysługują uprawnienia określone odrębnymi przepisami odnoszącymi się do:
 

  1. Państwowej Straży Łowieckiej – w zakresie zwalczania kłusownictwa
  2. Państwowej Straży Rybackiej – w zakresie kontroli legalności dokonywania połowu

Uprawnienia strażnika leśnego w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego przysługują nadleśniczemu, zastępcy nadleśniczego, inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Jubileusz 70-lecia RDLP w Łodzi. Pamiątkowy las.

Jubileusz 70-lecia RDLP w Łodzi. Pamiątkowy las.

Leśnicy Ziemi Łódzkiej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, wielu organizacji społecznych, łowieckich, uczelni wyższych, straży pożarnej uczcili 70-tą rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi sadząc z tej okazji las w Nadleśnictwie Piotrków na terenie Leśnictwa Przygłów, oddz. 9b.

Ponad 150 osób spotkało się środę 15 kwietnia 2015 roku w Nadleśnictwie Piotrków aby uczestniczyć w seminarium z okazji Jubileuszu 70–lecia RDLP w Łodzi. Bowiem siedemdziesiąt lat temu w roku 1945 postała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Część seminaryjna odbyła się w Ośrodku Zielony Gościniec, położonym na terenie leśnictwa Przygłów, po której wszyscy zebrani goście, przejechali na powierzchnię przeznaczoną do odnowienia. Po łagodnej zimie rozpoczął się okres wegetacyjny i ziemia jest gotowa, by zakorzeniły się w niej sadzonki, hodowane na szkółkach.

Akcja sadzenia drzewek odbyła się  lesie Leśnictwa Przygłów w oddziale 9b.

Wspólnymi siłami posadzono ok. 9 tyś sztuk sadzonek sosny i tym samym odnowiono ok. 1 ha powierzchni leśnej. Udział w wydarzeniu obok leśników wzięli  również samorządowcy z oraz studenci.

Na pamiątkę tego wydarzenia wykonano kamienną tablicę, która została odsłonięta przez Panią Wojewodę Województwa Łódzkiego Jolantę Chełmińską i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Pana Edwarda Janusza. Pod Pomnikiem wkopano tubę z aktem erekcyjnym na którym znalazły się podpisy wszystkich uczestników jubileuszu.

Świadectwo upamiętniające to wydarzenie, będzie można znaleźć podczas spaceru w lesie na terenie Leśnictwa Przygłów.