Aktualności Aktualności

Powrót

Co dokucza w lesie

Co dokucza w lesie

Leśnicy dopiero co uporali się z wiosenną akcją odnowieniową, a już przed nimi kolejne zadania.

Tym razem chcemy Państwu przybliżyć problem z owadem, który od szeregu lat nie daje leśnikom spokoju. Jego działalność jest jedną z najdotkliwszych w lesie, gdyż powoduje znaczne szkody w młodych uprawach, często doprowadzając je do stanu upraw przypadłych tj. takich, które na nowo trzeba posadzić.

Co robi taki chrabąszcz ?

To owad, którego cykl rozwojowy trwa 4 lata. Samice składają w czerwcu zwykle po 80 jaj, w których po 3 tygodniach wylęgają się larwy. Przez 3 lata larwy żywią się korzeniami, a w ostatnim roku są szczególnie żarłoczne podgryzają żywe rośliny.

Raz na cztery lata przypada największa kulminacja lotu dorosłego już osobnika chrabąszcza. Taka rójka przypada właśnie w tym roku. W tym czasie można najskuteczniej zmniejszyć populację tego owada.

Na terenie lasów piotrkowskich planujemy w tym roku wykonanie zabiegów agrolotniczych polegających na przeprowadzeniu oprysków chemicznych.

Do tego zabiegu przygotowujemy się już od paru miesięcy.  W tym celu przeprowadzono szkolenie przygotowujące służby terenowe do monitorowania lotu owadów. Taki monitoring ma służyć dokładnemu określeniu najlepszego terminu dokonania oprysku.


Nadleśnictwa i inne